NB! Kalju Aigro poolt isiklikult on antud nookesele tema vana albumi piltide ning mälestuste avaldamisluba. Mujal kasutamiseks palun pöörduda pärijate poole. Nookese veebiruumis leiduvad muud pildid ja tekstid kuuluvad valdavalt nookesele. Palun neid nookeselt luba küsimata mitte kusagil mujal avaldada. Avalikust ruumist pärit materjalid oleme püüdnud varustada allikviidetega.

reede, 23. mai 2008

World Wide Wippies


Mis värk on? Tegemist on põhjamaadest alguse saanud algatusega jagada tasuta välja oma traadita internetiühendust ning tekitada sel viisil võimalikult suuri alasid, kus kõigil 'klubi liikmetel' oleks tasuta WIFI kasutamise võimalus. Momendil kuulub nii Soomes kui Rootsis kogukonda tuhandeid liikmeid. Eestisse jõudis kampaania alles äsja ning liitunute arv pole veel tõusnud 100-ni. Kui arvestada, et üks kodukasutaja WIFI tugijaam pakub ühendust vaid 20-50 m raadiuses, siis on selge, et puhtast entusiasmist võib selline lahendus toimida mingil tihedalt paiknevate majakestega leiutajateküla kodutanumal, kus noored ringi jalutavad, ühes käes joogipurk ja teises pihuarvuti. Üritus ongi jõudnud äriprojekti faasi, kus algetapis tuleb teha kapitalimahutusi.
Liituja saab tasuta seadme, kohustudes seda töös hoidma 1 aasta jooksul, pärast võib seadme endale jätta. Lubatud on 2-nädalased katkestused. NB! Eelduseks on, et inimesel endal on juba olemas ADSL ehk teiste sõnadega tavaline Elioni või muu teenusepakkuja internetiühendus.
Kust saab? Vaata wippies.ee veebilehele, loe reklaami ja kui otsustad, siis tellimus teele. Ooteaeg nädal kuni kuu.
Kas tasub? Kindlasti võiksid tellida, kui sul on olemas mingi interneti püsiühendus, kuid karbil, mille kaudu internet sinu tuppa jõuab, puudub sülearvutitele internetti jagav antennipulk. Ehk oled just liitumas Elioni kodulahendusega ning ei soovi maksta 600 krooni lisaks, et saada WIFI pulgaga seadet. Kui sa tellid ilma digiTV-ta internetiühendust näiteks Elisalt, võid selle jagamise mitme koduarvuti vahel usaldada tasuta wippies-boxile või home-boxile. Lisaks wifi antennile on karbil ka 4 tavalise võrguühenduse pesa.
Kumb seade? Neid on pakkumisel 2. Suuremal (homebox) on igasuguseid lisavõimalusi kasutamiseks, ta on piltlikult öeldes nagu üks lisa arvuti. Loe foorumit ja mõtle, kas sinu vajadused on sellised, et suudad lisavõimalusi tõhusalt kasutada ning kas sul on viitsimist rinda pista võimalike seadistusprobleemidega.
Mida veel? Lisaks hüpoteetilisele teiste liikmete akna all internetis surfamisele pakutakse juba tavaks saanud tasuta teenuseid nagu suur rämpspostivastase kaitsega e-postkast, oma koduleht, blogi ja pildialbum. Huvipakkuvaim momendil ehk programm, mille võid seadistada oma arvuti vajalikest failidest automaatselt tagavarakoopiat tegema oma veebiruumi. Ühe isiku kasutusse pakutav tasuta veebiruum 500 MB on küll tunduvalt suurem kui näiteks hot-i või mail.ee pakutavad tillukesed 10 MB, kuid jääb tublisti alla Google'i ja teiste suurtegijate samuti tasuta pakutavale kettamahule, mida mõõdetakse GB-des (1 GB on ligikaudu 1000 MB, digifotoka pildid jäävad vahemikku 1-2 MB, veebis vaadeldavad pildid võib suruda kokku paarikümne kuni paarisaja KB-ni. ). Siin ongi esimene äriline punkt - väikese lisatasu eest suur täiendav veebiruum. Tegelik äriidee võib aga olla praegu veel sündimata wippi internetitelefonis. Nimelt jagab wippi seade sinu õhuvõrguliikluse 3-ks tsooniks: sinu koduvõrk , klubiliikmete avalik võrk ja telefoniside piirkond. Praegu on raske ennustada, kas projekt võib võtta ligikaudseltki Skype-ga võrreldavaid mõõtmeid.

Kommentaare ei ole: